Usługi

Pomiary instalacji elektrycznej

Zadbaj o bezpieczeństwo w Twoim domu lub firmie

Zapraszam do kontaktu (Łowicz, Skierniewice)

Wykonuję okresowe przeglądy oraz pomiary instalacji elektrycznych w celach kontroli poprawności wykonania montażu instalacji i wykryciu ewentualnych wad, poprawności funkcjonowania ochrony przeciwporażeniowej wpływającej na bezpieczeństwo osób i zwierząt oraz zabezpieczeń przeciążeniowych.

Obowiązek wykonywania przeglądów instalacji elektrycznej jest umocowany w przepisach prawa budowlanego Art. 62. 1 pkt 2 Dz.U. 2021 poz. 2351. Polskie prawo budowlane nakazuje właścicielom bądź zarządcom nieruchomości dokonywać obowiązkowych kontroli instalacji elektrycznych, minimum co 5 lat. Przegląd wskazany jest również, gdy wystąpią sytuacje mogące mieć wpływ na stan sieci i instalacji, takie jak bardzo silne wiatry, wyładowania atmosferyczne, powódź czy czasowe oddziaływanie ognia i bardzo wysokich temperatur. Jest to ważne z uwagi na zagrożenie pożarowe oraz ewentualność wystąpienia porażeń prądem. W sieci internetowej można znaleźć informacje, że wymóg okresowego przeglądu formalnie nie dotyczy domów jednorodzinnych, ale tylko przypadku gdy dotyczy to przeglądu okresowego, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu. Budynki jednorodzinne podlegają kontroli okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki
obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń,
oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów. Ponadto zaniedbania z braku przeprowadzonej kontroli instalacji okazują się bardzo kosztowne, gdyż w przypadku wystąpienia wypadku porażenia prądem czy pożaru, bez ważnego przeglądu ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Należy również zaznaczyć, że za niedopatrzenie obowiązku kontroli instalacji grozi grzywna do 5 tysięcy złotych, a w przypadku kiedy ktoś ucierpi w wyniku wypadku nawet odpowiedzialność karna. Szczegółowy zakres przeprowadzanych przeglądów instalacji elektrycznej określa Polska Norma PN-HD 60364-6:2008.

Znaczna ilość wypadków w domach jest związana z awarią instalacji elektrycznej. Przyczyn tego jest wiele i wynikają one głównie w wyniku degradacji izolacji, przeciążenia gniazd, poluzowania połączeń, przepięć, błędów wykonania instalacji elektrycznej, uszkodzeń przez zwierzęta czy zawilgocenie przewodów i kabli. Ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców oraz zwierząt, konieczne jest regularne przeprowadzanie zalecanych przeglądów i badań instalacji. Wiele osób w mieszkaniach lub domach, modyfikuje instalacje elektryczne samodzielnie lub przez znajomych, doprowadzając do uszkodzeń lub przeciążeń w obwodach elektrycznych lub powodując, że aparaty zabezpieczające nie spełnią swojego zadania powodując ryzyko porażenia lub pożaru.

Zauważyć też należy, że coraz więcej pojawia się instalacji fotowoltaicznych, których proces starzenia się izolacji i połączeń jest szybszy w wyniku wysokich temperatur, a to może prowadzić do pojawienia się zwarć, łuku elektrycznego i w konsekwencji pożaru.

Należy również wspomnieć o instalacji odgromowej. Prawo budowlane nakłada na właściciela domu jednorodzinnego obowiązek zainstalowania piorunochronu w następujących sytuacjach:

  1. gdy mamy do czynienia z domem o powierzchni przekraczającej 500 m² i wyższym niż 15 m;
  2. gdy jest on zbudowany z materiałów łatwo palnych – w tym wypadku bez względu na wysokość;
  3. gdy wskaźniki zagrożenia piorunowego obliczony dla tego domu według zasad w normie przekraczają określoną wartość (PN/E05003/01).

Dodatkowo należy wspomnieć o warunkach polisy firmy ubezpieczeniowej, w której zazwyczaj wymagany jest obowiązek posiadania sprawnej instalacji odgromowej (ubezpieczenie od zdarzeń losowych).

Kontrola instalacji elektrycznej i odgromowej powinna być wykonywana co najmniej raz na 5 lat przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia w postaci świadectwa kwalifikacji związanych z dozorem i eksploatacją urządzeń i instalacji. Wyniki przeglądu i pomiarów wraz z uwagami lub zaleceniami muszą zostać opisane w protokole pomiarowym. Kontrola obejmuje naprawienie wszelkich wykrytych usterek, a jeśli to konieczne nawet wymianę instalacji elektrycznej. Wiele urządzeń takich jak pralki, lodówki, zmywarki, czajniki są w pierwszej klasie ochronności, a zatem należy je podłączać do gniazdek w których występuje dodatkowy zacisk pozwalający na przyłączenie do zacisku ochronnego urządzenia, przewodu ochronnego (PE) lub przewodu ochronno-neutralnego (PEN), gdyż w przypadku awarii naraża użytkownika na niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym.

Od 28 kwietnia 2023 ruszają kontrole systemów ogrzewania. Nowe przepisy wprowadzają kontrole systemów ogrzewania. Właściciel bądź zarządca budynku mieszkalnego będzie zobowiązany do tego, by zlecić sprawdzenie system ogrzewania. Z nowych przepisów wynika, że to na właścicielu lub zarządcy nieruchomości spoczywa obowiązek dbania o sprawność systemu. Audytorzy będą sprawdzać stan techniczny i sprawność systemu ogrzewania i klimatyzacji, który w większości przypadków kontrolowany jest za pomocą sterowników elektronicznych przyłączonych do sieci elektrycznej. Nowoczesne systemy ogrzewania i klimatyzacji wyposażone w pompy ciepła ponadto wymagają większej mocy dostarczonej do urządzenia często wspomagane fotowoltaiką. Przegląd instalacji jest w tym przypadku kluczowy, zarówno ze względów bezpieczeństwa, trwałości urządzeń oraz posiadania aktualnych protokołów pomiarowych.